Çocuk Hakları Derneği olarak, çocuk kaçakçılığı ve istismarı konularının toplum vicdanına olan etkisinin bilincindeyiz. Bu nedenle, 48 saat içinde gündeme gelen Wayfair, Trendyol ve çocuk kaçakçılığı ile ilgili bilgilendirmemizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

İnsan kaçakçılığı, silah ve uyuşturucu kaçakçılığından sonra dünya çapında en yoğun işlenen 3. suçtur. Daha çok kadınları ve çocukları hedef alan insan kaçakçılığının %79’u cinsel istismar amacıyla yapılmaktadır. (Ecpat 2016). Türkiye’de de durum benzerdir. Ülkemiz hem çocuk kaçakçılığının görüldüğü, hem de diğer kaçakçılık için yol güzergahı durumundadır.

Türkiye’nin kaçakçılık güzergahı incelendiğinde şu tabloyla karşılaşıyoruz. Ülkemize Moldova, Ukrayna, Rusya gibi slav ülkeleri ile, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Azerbeycan gibi Türki cumhuriyetlerden akış sağlanmaktadır. Bu kaçakçılar, Türkiye’yi güneye doğru Kuzey Kıbrıs’tan ve kuzeybatıdan Avrupa Birliği ülkelerine doğru terk etmektedirler. (Ecpat 2016) Türkiye aynı zamanda bir varış noktası olma özelliğini de taşımaktadır. Son yıllarda Suriyeli mülteci çocuklarla da ilgili kaçakçılık yapıldığı endişesi olsa da, kamuoyu bilgilendirmesinde kesin olarak paylaşabileceğimiz güvenilir bir veri yoktur.

Çocuklar Neden Kaçırılıyor?

Çocuk kaçakçılığı, büyük oranda pedofili ve seks için para ödeyen kişilerin taleplerini karşılamak için yapılmaktadır. Bu kişiler belirli bir sosyal sınıfa ve ekonomik duruma mensup değillerdir. Genç, yaşlı, evli, bekar ve çok çeşitli meslek gruplarından gelirler. Bunların dışında, turizmin yükseldiği yaz aylarında, pedofililerin cinsel istismar amacıyla Türkiye’ye tatil yapmaya geldikleri bilinmektedir. 

Çocukları Kim Kaçırıyor?  

Kaçakçılar genellikle organize suç şebekelerinin parçaları olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu kişiler tamamen yabancı kişiler olmakla birlikte, çocuğu tanıyan kişiler de olabilirler. Bazu durumlarda ergenlik çağına girmiş çocuklara sevgili rolü yaparak birlikte kaçmayı teklif edebilirler. Kaçakçılar organize suça dahil oldukları için, çocuklara sahte kimlik de çıkarabilmektedirler. 

Çocuğunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?

Çocuğunuzun herhangi bir kaçakçılık ya da istismar olayına maruz kalmaması için yapabileceğiniz en önemli şey çocuğunuzla olan iletişiminizdir. Çocuğunuzla olan iletişiminiz çocuğun size hiçbir şeyi söylemekten korkmayacağı şekilde olmalıdır. Eğer çocuğunuzun yalan söyleme alışkanlığı varsa, bu konunun üzerine sakin bir şekilde ve profesyonel destek alınarak gidilmelidir. 

Çocuğunuzun adını, okul ve kurs gibi düzenli olarak bulunduğu adresleri, çocukla ilgili kişisel bilgileri hiçbir şartta internette paylaşmayın. Çocuklarınızın resimlerini sosyal medya mecralarında paylaşmayın, eğer paylaşırsanız güvenlik ayarlarını fotoğrafları sadece güvendiğiniz kişilerin göreceği şekilde ayarlayın. Aile büyüklerine fotoğrafları elden ve özel mesaj yoluyla verin. Dijital ortamda her hesabın ve fotoğrafın ele geçirilerek, kötü niyetli kişiler tarafından suç için kullanılabileceğini unutmayın. 

Online Grooming Nedir?

Grooming, bir pedofilinin çocuğa yaklaşarak güvenini kazanmaya çalıştığı bir evredir. Bu evrenin amacı çocuğu fiziksel olarak görüşmeye ikna etmektir. Grooming internet üzerinde, chat odaları, sosyal medya ve bilgisayar oyunlarından yapılabilir. Bu yüzden çocuğunuzun internet kullanımını takip etmeniz önemlidir.